DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Zülküf Memiş
ÇATAB Başkan Yardımcısı
1971 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Balıkesir’de, Lisans öğrenimini Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde, Yüksek Lisansını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Alanında tamamladı. Konya, Bayburt ve Kocaeli illerinde, öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 2007 yılında Maarif Müfettiş Yardımcılığı sınavını kazanarak Şanlıurfa iline atandı. Şanlıurfa ve Çanakkale illerinde Maarif Müfettişi, Grup Başkanı ve Çanakkale Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcılığı, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapmıştır. 29 Mart 2017 tarihinden itibaren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.
Özkan Tekin
ÇATAB Alan Planlama ve Proje Grup Başkanı
1979 yılında İzmir’ de doğdu. İlköğrenimini Karaman' da ortaöğrenimini İstanbul Darüşşafaka lisesinde tamamladı. 2004 yılında Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden Şehir Plancısı olarak mezun oldu. 2005-2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İMP (İstanbul Metropolitan Planlama Merkezi), KUDEB ve Şehir Planlama Müdürlüğü’nde Şehir Plancısı olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan Özkan Tekin Ağustos 2015 tarihinde görev aldığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında halen Alan Planlama ve Proje Grup Başkanı görevini sürdürmektedir.
Şahin Aldoğan
ÇATAB Danışman Heyeti Üyesi
1948 yılı Adıyaman Kahta doğumlu olup, Deniz Harp Okulu mezunudur. Deniz Kuvvetleri Mayın Filosu’nda, emekli olduktan sonra Ticaret filosunda makine branşında çalıştı. 1965 yılından itibaren Çanakkale muharebe alanında Çanakkale Savaşları tarihi anı ve izlerini araştırıyor. Orman Bakanlığına bağlı Gelibolu Tarihi Milli Parklar Müdürlüğü’nde danışman olarak çalıştı. Halen Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Danışma Kurulu üyesidir. Çanakkale ile ilgili yayımlanmış birçok kitapta düzeltme ve inceleme yapmıştır. Yayınlanmış Eserleri: Gürsel Göncü- Mehmet Şahin Aldoğan, Siperin Ardı Vatan Gürsel Göncü- Mehmet Şahin Aldoğan, Savaş Alanları İngilizce Türkçe Rehber Kitabı
Serdar Nizamoğlu
Plan Koordinatörü
Serdar M. A. Nizamoğlu ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama Şube Müdürlüğü dahil olmak üzere 20 yıl yerel yönetim deneyimine sahiptir. Halen serbest şehir plancısı olarak planlama ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Kentsel tasarım, alan yönetimi, mekânsal planlama, kırsal kalkınma, göç çalışma alanları arasındadır. Halen, “Gelibolu Tarihi Alan Planları ve Alan Yönetim Planı” işinde Proje Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.
Ömer Yılmaz
Mimar, Kivi Stratejik Planlama
Ömer YILMAZ, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. 1989 yılında orta eğitimini tamamlayarak İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'ne girdi. Okulun yüksek lisans programını tamamlamadı. Kazılara katıldı. 1993 - 1997 yılları arasında tasarım ofislerinde, 1997-1999 yılları arasında şantiyelerde çalıştı. Kurulduğu Ekim 2000 tarihinden 31 Aralık 2015 tarihine kadar Arkitera Mimarlık Merkezi'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Yılmaz, kurumun onursal başkanlığının yanı sıra Kivi Stratejik Planlama AŞ’nin koordinatörlüğünü yürütmektedir.

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Özgür Bingöl
Mimar, BBMD
Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Aynı üniversitede, 2001 yılında yüksek lisans programını; 2007 yılında doktora programını tamamladı. 1999 yılında göreve başladığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, Bina Bilgisi Bilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda 2000 yılından bu yana birlikte çalıştığı mimar İlke Barka ile BBMD (Bingöl Barka Mimarlık ve Danışmanlık) çatısı altında mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.
Can Kubin
Şehir plancısı, Promim
1987 yılında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun oldu. 1989 yılında R. Raci Bademli yönetimindeki Ulus Tarihi Kent Merkezi Planlama Projesinde yer aldı. Proje süresince 1990–94 yılları arasında ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak da görev yaptı. Bu dönemde aynı bölümde kentsel tasarım konusunda yaptığı çalışmalar ile 1992 yılında Yüksek Lisans programını tamamladı. Meslek yaşamının ilk yıllarından itibaren kentsel tasarım, çevresel tasarım ve planlama konularında uluslararası, ulusal ve davetli pek çok proje yarışmasına katılan ve çeşitli ödüller alan Can Kubin, 1995 yılından bu yana kurucu ortağı olduğu Promim Çevre Düzenleme Kentsel Tasarım firması bünyesinde çalışmalarına devam etmekte ve aynı zamanda ODTÜ Mimarlık Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak derslere katılmaktadır.
Kemal Özgür
Peyzaj mimarı, PMP
1989 Yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede başladığı yüksek lisans eğitimine bir süre ara verdikten sonra halen devam etmektedir. Kültür Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nde kısa bir süre çalıştıktan sonra arkadaşları ile birlikte kurdukları Promim de çalıştı ve son olarak kurduğu "Kemal Özgür (PMP) Çevre Düzenleme” firmasında kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı alanında hizmet vermektedir. Çeşitli yarışmalara katılmış ve jüri üyeliği yapmış olup, Atılım Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı ders vermeye devam etmektedir.
Sami Ata Turak
Orman mühendisi, S. Ata Turak Peyzaj Tasarım Hizmetleri
Sami Ata Turak, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü'nden, 1988 yılında ise Yıldız Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Planlama Programı'ndan mezun olmuştur. Turak 1986 – 1991 yılları arasında çeşitli ekip ve kurumların bünyesinde çalıştı. 1989 ve 1993 yıllarında mesleki formasyonu geliştirme ve doktora araştırmaları için bisiklet ile düşük hızlı uzun Avrupa turları yapmış ve bu geziler mesleki anlayışı ve tasarımlarındaki yönelimi etkilemiştir. 1991-2000 yılları arasında İstanbul, 2000 yılından itibaren ise Bodrum merkezli olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Konut yerleşkeleri, turizm yatırımları, alışveriş merkezleri gibi büyük ölçekli özel sektör yatırımlarının yarattığı doğal ve kentsel tahribatları çağdaş ve ekolojik anlamda iyileştirmeyi ve dönüştürmeyi gözeten işler üretmeye çabalamaktadır. Katıldığı ve ödüllendirildiği sınırlı sayıdaki yarışmalarda da bu temel anlayışı gözetmektedir.
Hüseyin Yanar
Mimar, Orpheus North Architects (Jüri Başkanı)
Akademiyi (MSGSÜ) Üstün Başarı ile bitirdi. Orada yardımcı doçent oldu. Tezini tamamladığı, stüdyo hocalığı ve jüri üyelikleri yaptığı Oxford Brookes Üniversitesinde 5 yıl kaldı. Finlandiyadaki önde gelen mimarlık ve sanat okullarında atölyeler yönetti, dersler verdi. Juhani Pallasmaa’nın önsözünü yazdığı Muotokuvia (Portreler) kitabı Fin dünyasında dikkat çekti, ödül aldı. Türk ve Fin mimarlık-sanat dergilerinde, arkitera.com’da bir çok yazısı yayınlandı. Fin Mimarlık Bienali 2011 kitabına davet edilen üç yazardan biriydi. Finlandiya Güzel Sanatlar Akademisi, Fin Mimarlık Müzesi ve Tallinn Mimarlık Bienalinde yapıtları, çizgileri ve kutsal mekanlarla ilgili yazıları sergilendi. 2013-2014 arasında Güney Koredeki, Busan Dong-Eui Üniversitesinde Doçent oldu. Bazi ödüller kazandı, bazı binaları inşa edildi, ulusal ve uluslararası yarışmalarda, jüri üyelikleri yaptı. “Mimarlıkta Ritim” üzerine doktora ve MPhil tezleri bulunuyor.

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Nevin Aydın
Peyzaj Mimarı, ÇATAB
Nevin AYDIN, 1979 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimini; Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümünde 2001 yılında tamamladı. Mezuniyet sonrası Ankara’ da, tasarım ofislerinde ve fidanlıklarda çalıştıktan sonra 2015 yılında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nda uzman olarak çalışmaya başladı. Halen görevini sürdürmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.
Elerki Özgün Fidan
Mimar, ÇATAB
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2002 yılında Antalya Gazipaşa’da Elerki Mimarlık adıyla açtığı ofisinin ardından, Alanya’da Mimar Ahmet Hamdi Aşık ile birlikte ofis açarak serbest mimarlık yapmaya devam etti. 2006 yılında Gazipaşa Belediyesinde çalışmaya başladı, ardından Belek Belediyesinde üç yıl çalıştı. 2015 yılında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nda uzman olarak çalışmaya başladı. Halen görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.
Ülkü Tekin
Şehir plancısı, ÇATAB
Ülkü Tekin, 1978 yılında Almanya’da doğdu. Çanakkale Anadolu Lisesi 1996 mezunudur. 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir Planlama Yüksek Lisans Programı’nı bitirdi. 2002-2015 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Metropolitan Planlama Bürosu Konut ve Yaşam Kalitesi Grubu’nda Koordinatör olarak görev aldı ve Şehir Planlama Müdürlüğü’nde Şehir Plancısı olarak çalıştı. 2015 yılından bu yana Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nda Şehir Plancısı olarak çalışmaktadır.

RAPORTÖRLER

Bilge Kobaş
Mimar, Super Eight
Bilge 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. 2010 yılında İTÜ'de Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojileri, 2012 yılında ise Architectural Association School of Architecture'da Sustainable Environmental Design yüksek lisans programlarından mezun oldu. Bilge 2014 yılında kurduğu Super Eight Studio ile mimari tasarım, 2016 yılında kurduğu Bits 'n Bricks ile ise analitik tasarım danışmanlığı çalışmalarına devam etmektedir.
Müge Yorgancı
Şehir plancısı, Kivi Stratejik Planlama
1985 yılında Üsküdar’da doğumludur. 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi şehir planlama bölümünden dereceyle mezun oldu. Lisans eğitimi ile birlikte sanat yönetimi bölümünde çift anadal yaptı. Aynı okulda yaptığı kentsel tasarım yüksek lisansını “Sürdürülebilir gelişme çerçevesinde yeşil yerleşim ölçütlerinin kentsel dönüşüm uygulamaları açısından anlamı” tezi ile tamamladı. Yüksek lisans eğitimi boyunca TÜBİTAK tarafından desteklendi. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi mimarlık bölümünde yarı zamanlı öğretim elemanıdır ve KİVİ Stratejik Planlama’da çalışmaktadır.
Serap Öbekci
Mimar, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
2000 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık bölümünden, mezun oldu. Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunda yaklaşık on yıl çalıştıktan sonra Gelibolu Belediyesi ve İl Özel İdaresinde görev aldı. Çanakkale’de açılan çeşitli yarışmalarda yer aldı ve halen Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde çalışmaktadır.

RAPORTÖR YARDIMCILARI

İbrahim Demirci
Arkeolog, ÇATAB
Lisans eğitimini 2004 yılında Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji bölümünde tamamladı.2006-2013 yılları arasında Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nda arkeolog olarak görev yaptı. 2009 ve 2010 yıllarında ülke çapındaki çeşitli uluslararası arkeolojik kazılarda T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bakanlık temsilcisi olarak görevlendirildi. Daha sonra 2013-2015 yılları arasında arasında Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nda müdür vekili olarak görev aldı.2015'ten beri Tarihi Alan Başkanlığında arkeolog olarak görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Nejat Kasapoğlu
Arkeolog, ÇATAB
1999 yılında Akdeniz Üniversitesi K. Arkeoloji bölümünden mezun oldu. Mezuniyet öncesi ve sonrasında Kültür Bakanlığının Kaunos Kazısının 9 kazı döneminde ve Bursa Arkeoloji Müzesinin Miletepolis kurtarma kazılarında görev aldı. 2015 yılından beri Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında teknik uzman arkeolog olarak görev yapmaktadır.
Elif Gönoğlu
Harita teknikeri, ÇATAB
1991 yılında Adana’da doğdu. 2012 yılında Celal Bayar Üniversitesi Harita Kadastro Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünde çalıştıktan sonra 2015 yılından itibaren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığında görev yapmaktadır.